Historie

V roce 1976 vznikla rocková skupina FARABESTAZ. Díky své „image“ byla tato kapela trnem
v oku tehdejšímu režimu. V roce 1979 bylo skupině další vystupování zakázáno a jediným východiskem bylo přejmenování. Novým názvem se stal MARATON.
Kapela vystupuje na tanečních zábavách v severomoravském kraji, kde prezentuje písně nejznámějších českých i zahraničních rockových skupin. Postupně však vznikají i písně vlastní. Jednou z nejstarších a nejoblíbenějších písní je Zklamaná. Největším dílem k vlastní tvorbě přispívali Jaromír Dragoun, Pavel Plánský, Igor Hanzel a Pavel Zbořil.V současné době je autorsky nejvýkonnější dvojce Tomáš Kozelek a Mirek Továrek.
Za první úspěchy lze považovat v roce 1984 umístění na druhém místě v soutěži „Rocková Ostrava“ a první místo v pražské rozhlasové soutěži.
V roce 1990 se kapela poprvé dostává do studia ostravského rozhlasu, kde natáčí skladby Kam láska odchází a Prázdninový parazit, které se v tomto rozhlase vysílaly.
Nejoblíbenější hity z vlastní tvorby byly nahrány v roce 1993 v ostravském studiu 3 a byly vydány jako kazeta (MC) pod názvem „Greatest hits“.
Velmi tragická událost potkala skupinu 24. 9. 1995 na taneční zábavě v Horním Benešově, kde přímo na pódiu zemřel dlouholetý kytarista Igor Hanzel! Pro všechny to byla obrovská rána! Jako vzpomínku na Igora natáčí kapela videoklip k písni Vzpomínky zůstanou. Ten však díky nedostatku financí zůstal v zapomnění. Můžete si jej však prohlédnout na těchto stránkách.
V roce 1996 kapela natáčí ve studiu v Hranicích na Moravě své první CD s názvem Vzpomínky zůstanou. Toto bylo v létě 1996 pokřtěno MISS ČR 95 a MISS EUROPE 95 Monikou Žídkovou a rockovou skupinou TITANIC.
V následujícím období kapela prochází personálními změnami a v obměněném složení vystupuje v letech 97/98 s novým programem „Revival Freddie Mercury“. Největší úspěchy slavila v Polsku a mimo jiné se jí podařilo i několikrát vyprodat opavské Slezské divadlo.
Od roku 1998 opět kapela vystupuje ve svém kraji na tanečních zábavách. Příchodem nových muzikantů kapela získává svou nynější podobu. Vznikají nové vlastní písně, které jsou základem pro další CD. To se podaří nahrát v roce 2004 v ostravském studiu Citron.
Kmotrem nového CD s názvem "Všechno se smí" se stal jeden z nejlepších kytaristů v ČR Miloš Dodo Doležal. Ve spolupráci s Milošem byly také natočeny nové videoklipy k písním "Všechno se smí" a "Bláznivá".
Spolupráce s Milošem Dodo Doležalem trvá i nadále. V roce 2007 začala společná práce
na novém CD v Milošově studiu Hacienda za spolupráce s Františkem Muselem. Bylo odehráno i několik společných koncertů. Nahrávání se nečekaně prodloužilo, ale výsledek byl
o to lepší! Nové CD Poušť stínů bylo pokřtěno Petrem Mukem v létě 2008.
V létě 2009 skupina MARATON oslavila 30 let svého působení. Během „galakoncertu“ v Horním Benešově se na pódiu vystřídala většina bývalých členů skupiny a zaznělo na 30 nejúspěšnějších písní z třicetiletého období. Celou akci samozřejmě zahajovali členové FARABESTAZ. Jako hosté vystoupily kapely TITANIC a HOBES.
Velký dík patří nynějšímu manažerovi skupiny Jirkovi Přijalovi, který se o chod a „život“ kapely stará od roku 1990.
 


WAP RSS kanál
© 2006 - 2021
David-Studio.net